(Ex Chubb) Union 3J60 Horizontal Non British Standard 5 Lever Mortice Sashlock
10 products sold in last 14 hours
Selling fast! Over 10 people have in their cart
24 people are viewing this right now
This Union (ex Chubb) 3J60 horizontal sashlock is a 5 detainer mortice lock designed for timber doors with a thickness of up to 50mm.
These non-handed detainer locks have a 14mm bolt throw and are force resistant, anti-pick and anti-saw.
The brass deadbolt contains hardened steel rollers to help prevent against hacksawing.
| Backset | 83mm |
|---|---|
| case-height | 98mm |
| Case Width | 2.5 inch / 65mm |
| centres | 67mm |
| Faceplate Length | 143mm |
| faceplate-width | 25mm |
| finish | satin-chrome |
| Packaging | Boxed |
| Type | Detainer Mortice Lock |
| Description | Horizontal |
| case-colour | silver |
| deadbolt-throw | 14mm |
| follower | 8mm |
| british-standard | no |
| ukca | no |
| ce | no |
| certifire | no |
| fire-rated | No |
| can-be-keyed-alike | yes |
| Brand | union |























Reviews
There are no reviews yet.