Fire Brigade FB14 Open Shackle Yellow Padlock
16 products sold in last 9 hours
Selling fast! Over 14 people have in their cart
30 people are viewing this right now
Fire Brigade locks and padlocks are used in communal areas such as dry risers, utility cupboards, car parks and bin stores where authorised personnel and emergency services can gain access using common keys.
The FB14 is a UK Fire Brigade approved 4 lever padlock with a 63mm yellow body and 10mm shackle, which suits a variety of applications.
Keys are not supplied but are available to order separately.
| Body Width | 63mm |
|---|---|
| body-thickness | 13mm |
| shackle-type | open |
| shackle-thickness | 10mm |
| clearance-width | 30mm |
| clearance-height | 27mm |
| overall-height | 100mm |
| Packaging | bagged |
| Brand | walsall |
















Reviews
There are no reviews yet.