Hoppe London Lever Lever UPVC Multipoint Door Handles – 70mm PZ Unsprung 215mm Screw Centres
2 products sold in last 17 hours
Selling fast! Over 13 people have in their cart
26 people are viewing this right now
These Hoppe handles from the London range have unsprung 70pz internal & external levers. With a backplate size of 235mm x 27mm they are commonly used with GU Ferco multipoint locks with a 7mm follower. These handles are not compatible with spring cassettes.
The distance between the fixing screws is 215mm.
| centres-pz | 70mm |
|---|---|
| screw-centres | 215mm |
| backplate-length | 235mm |
| backplate-width | 27mm |
| Spindle Size | 7mm |
| Handing | Non Handed |
| sprung-or-unsprung | unsprung |
| Colour | White |
| Packaging | polybagged |
| top-screw-to-spindle | 107mm |
| Brand | hoppe |




















Reviews
There are no reviews yet.