Willenhall M5 Euro 2″ Mortice Sashlock FP19 Cranked
19 products sold in last 15 hours
Selling fast! Over 11 people have in their cart
25 people are viewing this right now
This Willenhall gearbox is a useful lock acting as the closest alternative to a number of discontinued Yale locks.
Latch reversal: Undo screws on the side of the lock case, remove the cover, remove the latch, reverse, reinsert and re-attach the cover.
Specifications
- H x W: 107mm x 50mm.
- Centres: 48mm.
- Spindle: Single 8mm.
| Backset | 33mm |
|---|---|
| case-height | 107mm |
| Case Width | 2-inch-50mm |
| centres | 48mm |
| faceplate-width | 19mm |
| Faceplate Length | 152mm |
| finish | satin-chrome |
| Packaging | Boxed |
| Type | Mortice Sashlock |
| Brand | willenhall |






















Reviews
There are no reviews yet.