Union 1116 Rim Deadlock
4 products sold in last 11 hours
Selling fast! Over 13 people have in their cart
20 people are viewing this right now
This Union rim deadlock can be unlocked via key from either the inside or outside and are handed.
With a 3 lever mechanism and a backset of 50mm, this rim deadlock has a bolt throw of 13mm.
Supplied with 2 keys.
| Colour | Black |
|---|---|
| Backset | 50mm |
| case-depth | 19mm |
| Case Width | 108mm |
| case-height | 91mm |
| bolt-length | 13mm |
| british-standard | no |
| Handing | reversible |
| Packaging | bagged |
| Brand | union |





















Reviews
There are no reviews yet.