Union 1116 Rim Deadlock
3 products sold in last 3 hours
Selling fast! Over 5 people have in their cart
24 people are viewing this right now
This Union rim deadlock can be unlocked via key from either the inside or outside and are handed.
With a 3 lever mechanism and a backset of 50mm, this rim deadlock has a bolt throw of 13mm.
Supplied with 2 keys.
| Colour | Black |
|---|---|
| Backset | 50mm |
| case-depth | 19mm |
| Case Width | 108mm |
| case-height | 91mm |
| bolt-length | 13mm |
| british-standard | no |
| Handing | reversible |
| Packaging | bagged |
| Brand | union |




















Reviews
There are no reviews yet.