Master M40 70mm Closed Shackle Discus Combination Padlock
The Master Lock Excell® No. M40EURDNUM Solid Body Padlock features a 70mm wide stainless steelbody for strength, reliability and corrosion resistance.
The 10mm diameter octagonal shackle is 16mm long and made of Tough-Cut™ boron-carbide, 50% harder than hardened steel, offering maximum resistance to cutting and sawing. The reinforced body bumper protects against scratches. The lock includes Set-Your-Own combination convenience, with the need of the included reset tool.
| shackle-type | closed |
|---|---|
| Body Width | 70mm |
| body-thickness | 30mm |
| clearance-width | 21mm |
| clearance-height | 12mm |
| shackle-thickness | 10mm |
| Packaging | Visi Packed |
| Brand | master-lock |














Reviews
There are no reviews yet.