Master Pro Series Hi-Security 54mm Padlock – Open Shackle
5 products sold in last 14 hours
Selling fast! Over 12 people have in their cart
27 people are viewing this right now
The Master Lock No. 6121 ProSeries® Weather Tough® Covered Laminated Padlock features a 2-1/8in (54mm) wide heavy steel body to withstand physical attack and a 1-1/8in (29mm) tall, 5/16in (8mm) diameter hardened boron alloy shackle for superior cut resistance. The exclusive cover protects this padlock from harsh elements & a high security, rekeyable 5-pin cylinder with spool pins is virtually impossible to pick.
Key blank Code: MAS22D
| Keyed Alike/Differ | Keyed To Differ |
|---|---|
| shackle-type | open |
| Body Width | 54mm |
| overall-height | 93mm |
| body-thickness | 30mm |
| clearance-width | 23mm |
| clearance-height | 28mm |
| shackle-thickness | 8mm |
| Packaging | Boxed |
| Brand | master-lock |




























Reviews
There are no reviews yet.