Coastal Group CO7100C-TMB Duratique Barley Twist Dual Sprung Door Handle (LEAD TIME: 2-3 DAYS)
This item is on a direct delivery and will be delivered separately. They may also be subjected to longer lead times and cannot be returned and/or cancelled once ordered.
Coastal Group CO7100C Duratique Barley Twist Dual Sprung Door Handle
DuraTique black antique hardware is crafted from stainless steel, offering durability, corrosion resistance, and long-lasting strength. No more rusting, drooping or rattling spindles.
| centres-pz | 92mm |
|---|---|
| screw-centres | 221mm |
| backplate-length | 268mm |
| backplate-width | 35mm |
| Handing | universal |
| sprung-or-unsprung | sprung |
| Colour | Textured Matt Black |
| finish | Textured Matt Black |
| top-screw-to-spindle | 74-5mm |
| Brand | coastal-group |















Reviews
There are no reviews yet.