Economy Shear Magnet
4 products sold in last 17 hours
Selling fast! Over 2 people have in their cart
28 people are viewing this right now
Cost effective shear magnet, used in applications where the armature is required to pass over the face of the magnet. Comes complete with control box for easy installation and setup, suitable for Internal use. Compatible with timber, steel, aluminium and glass frames.
- Current consumption: 1500mA at 12V DC, 1500mA at 24V DC.
- Dimensions: (H) 163mm x (W) 30mm x (D) 25mm.
- Holding Force: 998KG, 4 Star strength grade.
| Type | Mortice Shear |
|---|---|
| height | 163mm |
| Width | 30mm |
| depth | 25mm |
| current-consumption | 12v-dc-at-1500ma-or-24v-dc-at-750ma |
| strength-rating | 4-star |
| holding-force | 998kg |
| 12v-or-24v | selectable |
| Brand | drox-brand |











Reviews
There are no reviews yet.