Federal 60mm Euro Open Shackle Padlock
2 products sold in last 5 hours
Selling fast! Over 20 people have in their cart
25 people are viewing this right now
This Federal 601HE 60mm open shackle padlock boasts a hardened steel lock body with e-coating to help dust resistance as well as an anti-cut molybdenum shackle.
Designed for use with a 35/10 single euro cylinder with an adjustable cam, these padlocks are ideal for use on gates, garages or just for additional security.
Supplied in singles, cylinder not included.
| shackle-type | open |
|---|---|
| Body Width | 60mm |
| body-thickness | 33mm |
| overall-height | 86mm |
| clearance-width | 25mm |
| clearance-height | 26mm |
| Packaging | Boxed |
| Brand | federal |












Reviews
There are no reviews yet.