Fire Brigade FB11 Open Shackle Galvanised Padlock
5 products sold in last 9 hours
Selling fast! Over 12 people have in their cart
22 people are viewing this right now
Fire Brigade locks and padlocks are used in communal areas such as dry risers, utility cupboards, car parks and bin stores where authorised personnel and emergency services can gain access using common keys.
The FB11 is a UK Fire Brigade approved 4 lever padlock with a 63mm galvanised body and 10mm shackle, which suits a variety of applications.
Keys are not supplied but are available to order separately.
| Body Width | 63mm |
|---|---|
| body-thickness | 13mm |
| shackle-type | open |
| shackle-thickness | 10mm |
| clearance-width | 30mm |
| clearance-height | 27mm |
| overall-height | 100mm |
| Packaging | bagged |
| Brand | unbranded |

















Reviews
There are no reviews yet.