Hoppe Tokyo Lever Lever UPVC Multipoint Door Handles – 92mm PZ Unsprung 210mm Screw Centres
17 products sold in last 6 hours
Selling fast! Over 9 people have in their cart
29 people are viewing this right now
These Hoppe handles from the Tokyo range have unsprung 92pz internal & external levers. With a backplate size of 210mm x 30mm they are available in a polished brass finish.
The distance between the fixing screws is 122mm with the bottom screw positioned 24mm below the euro profile cut-out.
They are supplied as a pair complete with fixings consisting of spindle & 2 colour co-ordinated screws. Spring cassetes are not compatible.
| centres-pz | 92mm |
|---|---|
| screw-centres | 122mm |
| backplate-length | 210mm |
| backplate-width | 30mm |
| Spindle Size | 8mm |
| Handing | reversible |
| sprung-or-unsprung | unsprung |
| Colour | Brass Effect |
| Packaging | Boxed |
| lowest-screw-to-base-of-euro | 24mm |
| top-screw-to-spindle | 21mm |
| Brand | hoppe |


















Reviews
There are no reviews yet.