Paddock Neon Rebated Adjustable Butt Hinge for UPVC Doors
6 products sold in last 12 hours
Selling fast! Over 14 people have in their cart
27 people are viewing this right now
Eurogroove fitting door hinge. Use with bevelled/chamfered profile systems. 4mm horizontal adjustment without removing the door. 80kg max door weight (3 hinges). Simple screwdriver adjustment.
| Colour | White |
|---|---|
| door-type | upvc |
| profile-angle | 15 degrees |
| height | 100mm |
| Width | 17mm |
| distance-between-pins | 75mm |
| sash-weight-per-hinge | 26-6kg |
| Brand | paddock |



















Reviews
There are no reviews yet.