Squire CP50 50mm Open Shackle Combination Padlock
The CP50 combination padlock offers heavy-duty security with its hardened steel shackle, double locking mechanism, and up to 10,000 possible combinations. Fully re-codable, this padlock ensures customisable, keyless protection for a variety of applications. With a durable die-cast alloy body and dual compound cover, it stands up to environmental elements and provides long-lasting performance.
Dual compound body cover for comfortable handling and 4 combination wheels spaced comfortably apart that can be recoded.
Supplied in singles.
| shackle-type | open |
|---|---|
| Body Width | 50mm |
| overall-height | 92mm |
| body-thickness | 25mm |
| clearance-width | 22mm |
| clearance-height | 22mm |
| shackle-thickness | 8mm |
| Packaging | Visi Packed |
| Brand | squire |



















Reviews
There are no reviews yet.