Union 2077 Horizontal 3 Lever Mortice Sashlock
15 products sold in last 14 hours
Selling fast! Over 17 people have in their cart
20 people are viewing this right now
Union 2077 3 Lever horizontal mortice sashlock is designed for timber doors hinged on the left or right and is suitable for doors up to 54mm thick.
This sashlock has an easily reversable latch and a brass deadbolt with hardened steel rollers.
Pierced to accept bolt through door furniture.
Supplied in singles.
| Backset | 38mm, 51mm |
|---|---|
| Case Width | 5 inch / 124mm, 6 inch / 149mm |
| centres | 63mm, 76mm |
| faceplate-width | 25.5mm, 25mm |
| Keyed Alike/Differ | Keyed Alike, Keyed To Differ |
| finish | brass, satin-chrome |
| Type | Mortice Sashlock, Horizontal |
| Description | Horizontal, Horizontal, Keyed Alike to M101M |





































Reviews
There are no reviews yet.