Willenhall M5 Euro 2″ Mortice Sashlock FP25 Cranked
8 products sold in last 13 hours
Selling fast! Over 9 people have in their cart
28 people are viewing this right now
A useful lock acting as the closest alternative to a number of discontinued Yale lock cases.
Operation: Turn key to throw deadbolt latch withdraws via handle lever down.
Latch reversal:Undo screws on side oflockcase, removecover, removelatch, reverse, reinsert and re-attachcover.
| Backset | 33mm |
|---|---|
| case-height | 107mm |
| Case Width | 2-inch-50mm |
| centres | 48mm |
| faceplate-width | 25mm |
| Faceplate Length | 152mm |
| finish | satin-chrome |
| Packaging | Boxed |
| Type | Mortice Sashlock |
| Brand | willenhall |



















Reviews
There are no reviews yet.