Union 1038 Auto Deadlocking Nightlatch (case only)
20 products sold in last 9 hours
Selling fast! Over 8 people have in their cart
30 people are viewing this right now
The Union 1038 60mm backset nightlatch is auto-deadlocking and supplied as a case only without external rim cylinder. Suitable cylinders are supplied seperately.
Key operated from outside and a lever handle operation from inside, this nighlatch has an auto-deadlocking feature which automatically deadlocks the latch when the door is closed. It has a snib function which allows the latch be held back in the withdrawn position.
| Backset | 60mm |
|---|---|
| Body Colour | White |
| case-only-or-complete | case-only |
| Type | Auto Deadlocking |
| case-height | 74mm |
| Case Width | 90mm |
| holdback | yes |
| bolt-length | 15mm |
| max-door-thickness | 57mm |
| Packaging | Boxed |
| Brand | union |


















Reviews
There are no reviews yet.