Union 1038 Auto Deadlocking Nightlatch (case only)
16 products sold in last 11 hours
Selling fast! Over 15 people have in their cart
26 people are viewing this right now
The Union 1038 60mm backset nightlatch is auto-deadlocking and supplied as a case only without external rim cylinder. Suitable cylinders are supplied seperately.
Key operated from outside and a lever handle operation from inside, this nighlatch has an auto-deadlocking feature which automatically deadlocks the latch when the door is closed. It has a snib function which allows the latch be held back in the withdrawn position.
| Backset | 60mm |
|---|---|
| Body Colour | White |
| case-only-or-complete | case-only |
| Type | Auto Deadlocking |
| case-height | 74mm |
| Case Width | 90mm |
| holdback | yes |
| bolt-length | 15mm |
| max-door-thickness | 57mm |
| Packaging | Boxed |
| Brand | union |



















Reviews
There are no reviews yet.