Union 1027 Non Deadlocking Nightlatch (case only)
20 products sold in last 19 hours
Selling fast! Over 17 people have in their cart
26 people are viewing this right now
The 1027 40mm backset nightlatch is non-deadlocking and supplied as a case only without external rim cylinder. Suitable rim cylinders are available seperately.
Key operated from outside and a lever handle operation from inside. It has a snib function which allows the latch be deadlocked in the locked position or held back in the withdrawn position.
| Backset | 40mm |
|---|---|
| Body Colour | White |
| case-only-or-complete | case-only |
| Type | Non Deadlocking |
| case-height | 70mm |
| Case Width | 60mm |
| holdback | yes |
| bolt-length | 11-5mm |
| max-door-thickness | 57mm |
| Packaging | Boxed |
| Brand | union |
















Reviews
There are no reviews yet.