Yale PBS4 BS8621: 2007 High Security Escape Nightlatch
7 products sold in last 17 hours
Selling fast! Over 16 people have in their cart
26 people are viewing this right now
Yale British Standard Egress nightlatches offer insurance rated security where a BS mortice lock cannot be fitted or where additional security is required while still allowing adequate means of escape in the event of an emergency.
| Backset | 40mm |
|---|---|
| Body Colour | Brass |
| Cylinder Colour | Brass |
| case-height | 90mm |
| Case Width | 67mm |
| max-door-thickness | 57mm |
| holdback | yes |
| bolt-length | 20mm |
| Packaging | Visi Packed |
| Brand | yale |

















Reviews
There are no reviews yet.